[Parę słów o chirurgii estetycznej] [Podniesienie policzków] [Korekcja nosa] [Korekcja odstających uszu] [Plastyka powiek] [Powiększenie piersi] [Zmniejszenie piersi] [Podniesienie piersi] [Korekcja powłok brzusznych] [Odsysanie tkanki tłuszczowej] [Mikroprzeszczepy włosów] [Korekcja blizn]

Parę słów o chirurgii estetycznej

Medycyna nie zna jeszcze leków zatrzymujących naturalne procesy zachodzące w organizmie wraz ze starzeniem. Choć ich opracowanie to niedaleka już zapewne przyszłość, popularność kosmetologii i chirurgii estetycznej wciąż nie są zagrożone. Mimo, że czasu cofnąć się nie da, ślady jego upływu można przecież zacierać i retuszować. Niedostatki urody można reperować i dopasowywać do obowiązującej mody.

Ludzie od zawsze poszukiwali sposobów by poprawiać sobie samopoczucie. Uroda wydaje się być jednym z nich. Dla chirurgów plastycznych jednak to tylko kryterium ułatwiające pracę. Nie uroda jest celem, a funkcje jakie ona pełni. Jeśli to szczęście lub choćby służące zdrowiu dobre samopoczucie to przywracanie urody znajduje uzasadnienie.

Pytanie czy uroda daje szczęście, choć z pogranicza filozofii, dotyczy zatem każdego pacjenta i lekarza. Zdrowie i szczęście są nierozłączne. Chirurg plastyczny, zajmujący się chirurgią estetyczną nie przestaje być lekarzem. Jego celem jest dobro i zdrowie chorego. Stąd decyzja o rozpoczęciu i wyborze leczenia to nie tylko decyzja pacjenta. O ile pacjent nie ma do lekarza zaufania, lub nie potrafi się porozumieć, powinien szukać pomocy gdzie indziej. Porozumienie i zaufanie są bowiem najważniejszymi warunkami powodzenia we wszystkich dziedzinach medycyny.

Poddanie się operacji estetycznej nie jest warunkiem zachowania zdrowia. Choć leczenie może przynieść poprawę samopoczucia, a nawet pomóc odzyskać pewność siebie, nie ma nigdy bezpośredniego wpływu na losy pacjenta. Innymi słowy życiowe powodzenia nie zależą od zmian w wyglądzie. Choć może się to wydawać dziwne, potwierdzone jest doświadczeniem tysięcy pacjentów, którzy leczeniu się poddali. Operacje estetyczne nie są nigdy konieczne! Lepiej jest traktować je jak kosztowny i często ryzykowny luksus.

Urodę poprawiać można na wiele różnych sposobów. Radykalna poprawa oczekiwana po operacji podlega subiektywnym ocenom. Ostateczny wynik nie wszystkim będzie się podobać. Zdarza się, że mija się on z oczekiwaniami pacjenta. Wyników raz zrobionej operacji cofnąć się jednak nie da. Można je jedynie poprawiać, podejmując wciąż to samo ryzyko. Koszty ponosi się zawsze. Wydatek finansowy może być ceną związaną z wynikiem. Cierpienie i ból są stałą ceną, od wyniku nie zależną. Nie warto decydować się na operację gdy nie ma się pewności, że tego właśnie się chce. Dbać o urodę lepiej jest zaczynać z dala od gabinetów chirurgii estetycznej. O konsultację poprosić można zawsze. Z operacją lepiej zaczekać.

Każda operacja związana jest z ryzykiem powikłań. Mimo tysięcy operacji plastycznych wykonywanych przez chirurgów na całym świecie, powikłania zdarzają się wszędzie. Doświadczenie lekarza nie gwarantuje pomyślnego gojenia po operacji, nie gwarantuje również powodzenia. Nawet operacje w najlepszych warunkach, prowadzone z największą dbałością o szczegóły, mogą zakończyć się niepomyślnie, czasem nieszczęśliwie. Możliwość powikłań pojawia się już na początku, podczas znieczulenia. Grozi podczas operacji i później w trakcie gojenia. Towarzyszy nawet najdrobniejszym zabiegom medycznym. Jeśli lekarz mówi Ci, że powikłań nie ma, to albo nie operuje, albo wprowadza Cię w błąd. Jeśli nie zdarzyły mu się do tej pory, przydarzyć się mogą właśnie w Twoim przypadku. Zapoznaj się z powikłaniami charakterystycznymi dla operacji, która Cię czeka. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Bać się nie musisz. Powikłania nie są codziennością. Jeśli jednak się przytrafią, lepiej nie być zaskoczonym, lecz gotowym do obrony. Nawet prosta infekcja kończy się szybciej, gdy leczeniu towarzyszy współpraca pacjenta.

Zatem zanim się zdecydujesz, namyśl się dobrze. Jeśli masz wątpliwości - pytaj. W lecznicy prowadzimy system nieodpłatnych konsultacji, ułatwia to naszym zdaniem wielokrotne czasem wizyty przed ostateczną decyzją o leczeniu. Sprzyja również jak sądzimy odwiedzeniu innych lecznic przed wyborem najbardziej godnej zaufania.

 

 
Powrót na początek tekstu